Az utolsó tanítási napon, délután volt Kismaroson a karatevizsga. A két órán keresztül zajló eseményen valamennyi korosztály részt vett. Nagy volt a tét: megkapják-e a sárga övet? Kelemen Ákos egy danos karatemester, a Budapesti Torony SE sportolója, a kismarosiak edzője megdolgoztatta a gyerekeket. Az embert próbáló követelményeket végül kivétel nélkül mindenki teljesítette.
Néder Sarolta: – Elsőként szeretnék gratulálni neked. Két éve kezdődött a karate Kismaroson, láttam a tavalyi vizsgát is, és már akkor feltűnt, mennyire komolyan veszed a gyerekeket. Most azonban leesett az állam azon, milyen szembeötlő az ifjak fejlődése. Hogyan érted ezt el?
Kelemen Ákos: – Az itt élő gyerekek nagy része nagyon tehetséges, szorgalmas és jó nevelést kapott, ez egy kicsit megkönnyítette a dolgomat. Alapfeltételem a tisztelet és a fegyelem, természetesen a jókedv megtartásával. Az edzéseken megkövetelem a becsületes munkát, aminek a jutalma nem csak a pihenésnek szánt játék, hanem a versenyen és a vizsgán elért eredmények. Mivel kezdő edző vagyok, szükségem van segítségre. Sokat köszönhetek edzőmnek, Gali Csabának, négy danos karate mesternek, de segítséget kaptam más edzőktől, illetve iskolai, óvodai pedagógusoktól is. Ezen kívül szakirodalmakból merítettem tudást, érettségi szakdolgozatom is ebben a témakörben íródott.
Mikor elkezdtük, az alapok elsajátítása volt a cél, valamint a mozgás megszerettetése. Ezt különböző játékok, illetve sorversenyek segítségével értem el. Az idei évben már egyre több alap és haladó elemet tanultak meg a gyerekek. A versenyek is egyre komolyabbak lettek, szemben az első évvel, ahol csak alapállásokban és játékos szivacsküzdelemben vettek részt. Most már a KATA (formagyakorlat) bemutatásában és a KUMITE (szabadharc) versenyszámban indultak, pont úgy, mint a nagyok.
A versenyek és a vizsga megtanít az egymás iránti tiszteletre és motiválja őket. Egyre többet edzenek és komolyabban veszik a sportot. E mellett az edzéseken vándorjutalom van a legjobban teljesítőnek. A versenyeken elért pontok alapján egy házi kupa is kiosztásra kerül, amit a klub legeredményesebb versenyzője kap. Az idei évben Lucza Gergely kapta.
– A világon mindenhol ilyen a vizsga? Háromtagú a vizsgabizottság – a te edződ is eljött – és a gyerekeknek mindent meg kellett mutatniuk, több körben. Hagyományon alapszik a rendszer?
– Azt nem tudom, hogy mindenhol ilyen komoly-e, de bízom benne, hogy mindenütt ugyanolyan becsülettel dolgoznak az emberek, mint a mi egyesületünkben.
A vizsgabizottság személyei annak függvényében vannak jelen, hogy a vizsgázók milyen övre vizsgáznak. Jelenlegi tudásom alapján egyedül is vizsgáztathattam volna őket. De számomra fontos, hogy legalább két „idegen” szempár is elbírálja a gyermekek tudását. Az edzőm jelenléte különösen fontos, hisz ez egy kontrollt ad számomra, hogy jó úton haladunk. Szerencsére nagyon meg volt elégedve a munkánkkal. A következő övfokozathoz már a budapesti klubban kell vizsgázniuk sportolóinknak, a dan (fekete öv) megszerzéséhez pedig japán mester előtt kell majd vizsgát tenni. A vizsgák tradicionális elemeken alapulnak.
– Több helyen tartasz edzéseket? Látsz-e különbséget a gyerekek motiváltságában, egyáltalán motiváltak-e a gyerekek, vagy a szülői akaratnak engedelmeskedve jönnek?
– Egyenlőre csak Kismaroson tartok edzéseket, de a gyerekek motiváltságával nincs baj. Úgy látom, szívesen járnak, bár bizonyára nem lehet mindig egyformán kedvük hozzá. Ezért a szülőnek is be kell segítenie néha, de erre sokszor nem láttam példát.
– Idén elindult az ovis karate, mit tudnak a kicsik tanulni?
Szerencsére beindult, de sajnos kicsit lassan, csak a második félévben. Az ovisokkal négyszer annyit kell játszani, mint az idősebbekkel. Számukra még nem a karate a lényeg, hanem a motorikus képességek fejlesztése, a testük tudatos irányítása és a mozgás megszerettetése. A figyelmüket nem tudják hosszú távon fenntartani, a koncentráció azonban a játékok és a játékos versenyek segítségével fejleszthető. Az alapvető karateelemek elsajátítása a cél: ütések, védések, rúgások és egyszerűbb állások.
– Milyen tulajdonságokat fejleszt, mit ad a gyerekeknek a sport, ezen belül is a karate? Neked mit adott?
– Mint minden sportnak, a karaténak is összekovácsoló ereje van, egy társaságba való tartozás, ami nagyon fontos a gyermekek számára. A karate tiszteletre, önfegyelemre, becsületre tanít. A versenyek a másik ember iránti tiszteletre, a győzelem, és ami még fontosabb, a vereség elviselésének feldolgozására tanít meg. A rendszeres edzések egy edzettségi szintet adnak kornak és nemnek megfelelően, ami alapja az egészséges testi fejlődésnek. Önvédelmi sportról lévén szó, ha teljes mértékben nem is tudják még megvédeni magukat, de önbizalmat ad, ami fontos a sikeres eredményekhez és az élethez.
– A jó edző, jó pedagógus is. Mindenkiből edző lesz, aki jó karatés volt?
– Nem. Van, akinek szimplán nincs kedve edzést tartani, illetve gyerekekkel foglalkozni, de attól még remek karatés.
– A Karaténak melyik ágát űzöd és miért? Tudatos választás volt, vagy véletlen találkozás?
– Én a WADO KAI karate stílust űzöm, a találkozás a szüleimnek köszönhető. Beírattak az első edzőmhöz, Stefán Ildikóhoz, négy danos karate mesterhez. Neki köszönhetem, hogy karatézok.
– Honnan ered a Karate, mi volt az eredeti célja, mi a szó jelentése?
– Távol-keleti Japán harcművészet, a szó jelentése KARA= üres, fegyvertelen, TE= kéz, tehát puszta kezes harcművészet. A karate végső célja nem mások legyőzése, megszégyenítése és a dicsőség elérése, hanem a test és a lélek harmóniájához vezető út felkutatása és végigjárása.
– Ha önfegyelemre a test és lélek harmóniájára tanít a Karate, miért van szükség mégis versenyekre? A kettő nem mond ellent egymásnak? Mi a fontosabb a test és a lélek harmóniája, vagy a harci szellem?
– Ez a két életfelfogás megfér egymás mellett. A verseny része a sport, amely örömöt okoz nekünk, a másokkal való megmérettetés formájában. Nem bosszú és harag céljából küzdünk, hanem a versenyen való legjobb helyezésért. Ezen kívül a nemzetközi versenyeken a hazánkat képviseljük, amely nagyon felemelő érzés.
A test és a lélek harmóniája már az ókori görögök idejében is alapeszmény volt az olimpia kezdetekor, ami most sem hanyagolható el, hiszen csak akkor tudunk rendesen „harcolni”, ha a testünkkel tisztességesen bánunk és a lelkünket is beletesszük.
– Szükséges-e a mai világban szerinted önvédelmet tanulni, és mikorra jutnak el hasznavehető szintre a gyerekek?
– Szükséges, mert a mai világban nagyon sok veszélynek van kitéve az ember, legyenek azok természeti viszontagságok, vagy emberi cselekedetből származók. Ha megtámadnának, nem csak azért tudnám megvédeni magamat, mert megtanultam egyes karate elemeket, hanem mert a karate fejlesztette a kondíciós képességeket, a reakcióidőt és a bátorságot. Erre a szintre lassan és sok kitartással lehet eljutni, évek alatt.
– Ki volt idén Kismaroson a legjobb, milyen kupát kapott?
– Nincs legjobb, csak legjobbak, mert mindenki a saját tudásából a maximumot hozta ki. Az idei évben Lucza Gergely volt a legjobb formában, a versenyeken ő érdemelte ki a 2014 Kismaros Torony Kupát.
(A képeket Lucza Gergely és Kelemen Ákos bocsátotta rendelkezésünkre, a felvételeket Prétor Alexandra és Lucza Gergely készítette. Köszönjük!)