Medvehagymáról először Gergőtől hallottam. Svájci látogatásai alkalmával segített a barátjának, aki nagy tételben dolgozta fel a növényt. Itthon Márti foglalkozik a fokhagymaízű levelekkel, és jár gyűjteni Pécs környékére, esetleg Szlovákiába. Gergő nekem is hozott néhány tövet, örömmel látom, hogy megszaporodott. Nyugat-Európában kedvelt fűszernövény, a tömeges gyűjtés veszélyeztetni kezdte állományát, ezért védetté nyilvánították. Itthon még szabadon gyűjthető, de – vigyázat! – nagyon könnyű összekeverni főleg a gyöngyvirág levelével. Erdőkben, ligetekben nagy telepeket alkot, április-május környékén virágzik.
A népi orvoslás a medvehagymát felső légúti megbetegedések megelőzésére és a kialakult hurut súlyosságának csökkentésére, továbbá bélfertőtlenítő, emésztést javító tulajdonsága miatt egyes emésztési panaszok kezelésére alkalmazza. Tudományos megfigyelések szerint vérnyomáscsökkentő hatású, lassítja a koleszterin lerakódások kialakulását az érfalban, javítja a végtagok keringését. Laboratóriumi körülmények között a fokhagyma és a medvehagyma a vérszérum koleszterin-szintjét csökkentették az alkalmazott hagymaadagok. A hagyma rendszeres fogyasztása a koleszterinszint csökkentésének és így számos szív-érrendszeri megbetegedés megelőzésének természetes gyógymódja.
A bioélelmiszerek kedvelt fűszernövénye, a váci bioboltban, a verőcei Forrás kávézóban, a kismarosi művelődési házban és a nagymarosi Kerek Egyletben is kapható.
Már tavaly kísérleteztem vele, most Dobay Márti útmutatásai alapján néhány kipróbált receptet is közzéteszek:
– Medvehagymás krémtúró: összekeverjük a szokott módon a túrót, a tejfölt. Sózzuk, apróra vágott vöröshagymával, köménymaggal ízesítjük, majd belevagdossuk a nem túl finomra összevágott friss medvehagymát.
– Medvehagymás leves: Készítek egy jó tejfölös krumplilevest, és tálalás előtt belevagdosom a nyers medvehagymát.
– Medvehagymás tészta: kifőzöm a tésztát, legjobb hozzá a penne. A medvehagymás pestót összekeverem tejföllel vagy tejszínnel, és ezzel keverem össze a tésztát. Reszelt sajttal tálalható.
– Medvehagymás köret: főtt, hámozott krumplit vagy párolt rizst összekeverek medvehagymás pestóval. Ez olajat is tartalmaz, ezért az sem kell rá, a sózással viszont vigyázz, mert a pestóban az is van.
– Medvehagymás töltött tojás: úgy készül, mint a kaszinótojás, de a kikevert, főtt tojássárgájába friss medvehagymát vagdosok.
– Medvehagymás saláta: bármilyen salátát összekeverek medvehagymával és sóval ízesített tejföllel vagy joghurttal.
– Egyszerű ráadás, de gyakran fogyasztom: friss kenyeret megkenek vajjal, majd medvehagymát rágicsálok hozzá.
– Azért arra vigyázzon mindenki, hogy fogyasztás után olyan illatokat áraszt, mint a fokhagyma! Fogmosás nélkül randevúra senki se induljon el.
Márti készít belőle finom pestot, akit érdekel, keresse meg őt a dobaymarti@gmail.com e-mailcímen, vagy a 20-449-08-01-es telefonszámon. További részletek, receptek itt olvashatók:
– Medvehagyma, a tavaszbúcsúztató méregtelenítő
Marosi Málna