Biztosan sváb gyökerei vannak ezeknek a süteményeknek.
Nézzük hát:
Az első, és nyilván a legismertebb, a rizskoch, úri nevén a rizsfelfújt.
A rizst főzzük jó puhára először egy kis vízben csöppnyi sóval, majd bőségesen tejjel, de lassan, mert ez az étel szeret lekozmálni. Megjegyzem, az elkészítéséből csak a tejberizses lábas elmosogatását utálom, de azt nagyon. Ne szégyelljünk ilyeneket bevallani, nagy megkönnyebbülés, ha más is így gondolkodik!
Ha négy személyre készítem, négy tojássárgáját kikeverek úgy 10 deka cukorral, – bár ez ízlés kérdése, – belereszelek egy egész citromot, teszek bele 1-2 zacskó vaníliáscukrot. Elkeverem a főtt rizzsel, a felvert tojáshabbal és 10 deka vajjal egyetemben. Nyugodtan melegen is összeöntheted, nem kell megvárni, míg a rizs kihűl. A masszát kivajazott és zsemlemorzsával meghintett jénaiba vagy tepsibe öntöm, és közepes lángnál megsütöm szép pirosra.
Grízkoch: ugyanígy készül, csak az alapja sűrű tejbegríz. Hidegen-melegen egyaránt kitűnő, nekem, mondjuk behűtve jobban ízlik.
Kifli, vagy kalácskoch: elkészítése hangyányit eltér az előzőektől. A tojásokat egyben habosítom föl, és felöntöm egy jó félliternyi-liternyi meleg tejjel, attól függ, hogy hány kiflit, zsemlét vagy kalácsot használok alapul. Úgy számítom, hogy 2 péksüteményre veszek 1 tojást és 1 deci tejet. A kalácsból 2 fonott biztosan kell egy normál adaghoz. Az alapot összevágom, és kivajazott tepsibe karikázom, majd ráöntöm a tojásos keveréket. Hagyom, hogy jól beszívja, majd a tetejére farigcsálok 1 darab vajat. Ugyanúgy sütöm, mint a többit. A múltkor 60 kifliből készítettem táborozó gyerekeknek, egy morzsa sok, annyi sem maradt belőle.
A kochok nem haragszanak meg a sütés előtt beleszórt mazsolára, aszalt gyümölcsre vagy egyéb ilyesmire sem. Fogyaszthatók lekvárral, befőttel, kompóttal, ki mit szeret. El tudom képzelni – főleg a grízből készültet – csokoládéöntettel és tejszínhabbal, de ez már luxus kategória és nem rímel a címre.
De mit lehet tudni, hátha valakinek pont erre lesz gusztusa?
Marosi Málna